Київський модерн

На зламі XIX – XX століть архітектурне мистецтво Києва зазнало впливу нового яскравого стилю модерн. В українській мові назва стилю, власне кажучи, перегукується лише з назвою в англійській мові Modern Style. А так у стиля було дуже багато назв. У кожній країні – своя власна. У Німеччині він називався Jugendstil, в Австрії Sezession, у Франції та Бельгії Art Nouveau, в Америці Guimard Style або Tiffany Style, в Італії Stile Liberty і т. д.

В Києві стиль мав свої особливості. Його поява випала на будівельний бум кінця XIX століття. Тому більшість будівель в стилі модерн знаходяться в центрі міста, де селилися заможні та родовиті кияни. Ця публіка замовляла  проекти своїх помешкань переважно у іноземних архітекторів. Якщо проаналізувати київські будинки в стилі модерн, то не можна не помітити, що їх творцями були здебільшого архітектори польського та німецького походження. Серед них – Едуард Брадтман, Мартин Клуг, Владислав Городецький, Ігнасій Ледоховський.

Будинок з химерами
Будинок з химерами

Владислав Городецький був чи не самим відомим архітектором Києва. Адже не дарма на його честь назвали цілу вулицю. Майстра архітектурної справи порівнюють часто з Гауді, адже його стиль є незвичайним, таким, що впадає в око та не залишає нікого байдужим. Гості міста обов’язково повинні відвідати так званий Будинок з химерами та послухати легенди, пов’язані з його будівництвом. Кажуть, що будинок був побудований на парі, яке виграв архітектор, що і був власником помешкання.

Будонок вдови, що плаче
Будонок вдови, що плаче

Іншим улюбленцем городян є Будинок вдови, що плаче, хоча насправді тут ніколи не проживала ніяка вдова. Назва походить від маскарона, що прикрашає фасад: обличчя дівчини у дощову погоду здається таким, що плаче. Проект цього будинку створив відомий архітектор німецького походження Едуард Брадтман.

Будинок з маками
Будинок з маками

Моїм улюбленцем є Будинок з маками, що належав генералові де Вітте. Про цей будинок немає казкових чи міфічних історій. Але він вразив мене своєю архітектурною простотою та вишуканістю. Стоячи перед фасадом будинку, я задаю моїм гостям маленьку загадку: що незвичайного ви тут бачите? Не всі можуть відповісти, бо в метушливому повсякденні ми мало звертаємо увагу на якісь архітектурні деталі. А відгадка дуже проста: форма вікон на кожному поверсі відрізняється. Якщо глибше копнути в символіку декоративних елементів, то маки та хміль…

Чи хочете почути, що було далі? Які легенди приховують інші вілли Липок? Тоді щиро запрошую вас на мою екскурсію по київському стилю модерн.

Ваш німецькомовний гід, Наталія Уржунцева

Тел: +38 099 167 81 45

About Nataliya Urzhuntseva