Про Київ

Київ – стародавнє місто. Столиця України. Сьоме за площею місто в Європі. «Місто-сад» із надзвичайно багатою історією та культурою. Духовний центр. Місто із дивовижним ландшафтом та пейзажами. Місто контрастів та різноманітних визначних пам’яток.

Київ – туристичний магніт. Наша команда залюбки допоможе Вам побачити та закохатися в це дивовижне місто!

В історії Києва умовно можна виділити 3 найважливіші етапи розвитку:

  • Це золотий вік Київської Русі, коли Київ протягом майже півтисячі років був столицею однієї з найбільших та найрозвинутіших держав середньовічної Європи.
  • Це срібний вік у розвитку Києва, коли місто перетворюється на цукрову столицю Російської імперії та всього світу, а на зламі ХІХ-ХХ віків стає справжнім європейським містом.
  • Третім – бронзовим віком – можна вважати нашу епоху, в яку Київ став столицею незалежної України.

За найсучаснішими даними історія Києва як міста нараховує щонайменше 13 століть. Проте поселення людей на цьому місці були вже 20 000 років до нашої ери. Серед них – одна з найдавніших в Європі стоянок – Кирилівська, в якій знайдені в тому числі предмети побуту людей загадкової трипільської культури.

Як зазначено в одному з найдавніших та найважливішому давньоруському літописі – «Повісті минулих літ» – на одній із київських гір апостол Андрій Первозваний встановив хрест та провістив місту славетну історію. За легендою Київ заснували три брати – Кий, Щек і Хор – та їх сестра Либідь як центр східнослов’янського племені полян. Місто було названо на честь старшого із братів – Кия.

Завдяки дуже вигідному розташуванню Київ перетворюється на великий центр міжнародної торгівлі. Місто знаходиться в центрі унікального для всієї Європи басейну річки Дніпро, а також на перетині торгівельних шляхів зі скандинавських країн до Середземномор’я та зі сходу на захід. Згідно з літописом у ІХ столітті Київ став «матір’ю міст руських». З ІХ до ХІІІ сторіччя місто-метрополія на Дніпрі було столицею величезної та однієї з найрозвинутіших європейських держав – Київської Русі.

У Києві була резиденція митрополита, якому підпорядковувалися християни всієї Східної Європи. Тут, у Софії Київській, проводилися так звані посадження на престол, тобто князі ставали великими київськими князями, які керували всіма князівствами Русі. Київ був найбільшим торгівельним, культурним та релігійним центром держави. Тут з’явився найважливіший монастир Київської Русі – Києво-Печерська Лавра – третій із чотирьох уділів Богородиці, які є в православ’ї.

У ХІІ – на початку ХІІІ сторіччя в Києві мешкало близько 45-50 тисяч жителів. Це було друге за розміром місто Європи. Після монголо-татарської навали у 1240 році Київ було майже повністю зруйновано. У місті залишилося не більше 2000 чоловік. Значення Стародавнього Києва та Київської Русі для країн Східної Європи є так само важливим, як і значення Стародавнього Риму та античного світу для Європи в цілому.

Починаючи із другої половини ХІV століття Київ підпадає під владу Великого князівства Литовського, а з кінця XVI століття входить до складу Речі Посполитої. Наприкінці XV століття місто отримує магдебурзьке право. У 1615 році в Києві засновано Києво-Могилянську академію – перший вищий навчальний заклад у Східній Європі, центр просвіти та оплот у боротьбі православ’я проти католицизму в Україні. Випускниками академії були дві третини всіх українських гетьманів, а до середини XVIII століття також і більша частина еліти Російської імперії.

Справжнім буревієм у Києві та в Україні в цілому стала середина XVII століття. Під час визвольної війни під проводом козацького гетьмана Богдана Хмельницького Київ разом із Лівобережною Україною було приєднано до Московського царства. На тривалий час місто стає військовим форпостом Російської імперії.

В часи гетьмана Івана Мазепи наприкінці XVII – на початку XVIII століття у Києві, як і по всій Україні, відновлюються десятки церков у стилі так званого козацького, українського або мазепинського бароко. В цей період місто було великим релігійним та культурним центром. В першій та тривалий час головній для всієї імперії типографії Києво-Печерської Лаври створюється та друкується література, що розповсюджується в усіх православних країнах.

В середині XVIII століття в Києві з’являється резиденція московських царів – Маріїнський палац. Після катастрофічної пожежі 1811 року типова для європейських середньовічних міст частина Києва – Києво-Поділ – вигорає, перебудовується та майже повністю змінює свій вигляд. У першій половині XIX століття в місті з’являється університет, будується перший кам’яний міст через Дніпро, скасовується магдебурзьке право та з’являється міська дума. В доктрині династії Романових Києву відводиться роль «Єрусалиму землі Руської».

З 1860 року до першої світової війни населення міста збільшується майже в 10 раз. Київ стає містом, яке в Російській імперії зростає найбільш швидкими темпами, переживає кілька хвиль будівельної лихоманки, перетворюється на типовий європейський мегаполіс. Нова головна вулиця Києва Хрещатик з’єднує три історичних райони – Поділ, Верхнє місто (Старий Київ) та Печерськ.

У Києві з’являється перший у Східній Європі електричний трамвай, стрімко розвивається промисловість, відкривається політехнічний інститут. Завдяки відмінним природнім умовам для вирощування цукрового буряку на землях навколо міста Київ перетворюється в цукрову столицю Російської імперії.

Під час революційних подій 1917-1920 років влада в Києві 14 раз переходить від одних до інших! У місті виникають та змінюють одне одного уряди кількох українських держав. У 1934 році Київ стає столицею Радянської України.

У 1941 році Київ став першим містом в Європі, яке змогло на тривалий час затримати просування німецької армії. В результаті 78 днів оборони та внаслідок оточення радянських військ на схід від Києва до полону потрапило найбільше у світовій історії угрупування чисельністю 665 тисяч чоловік. За оборону в 1941-му Києву пізніше було присвоєно звання міста-героя.

Київ був найбільшим та найважливішим містом Радянського Союзу, яке було захоплено військами рейха. В боях за оборону та звільнення Києва, під час окупації, в концентраційних таборах на території міста і в Бабиному Яру за деякими відомостями загалом загинуло близько одного мільйона чоловік.

Після другої світової війни населення міста подвоювалося приблизно кожні 25-30 років і за офіційними даними складає сьогодні близько 3 мільйонів чоловік. В радянський післявоєнний період Київ перетворюється на великий промисловий та науковий центр.

У 1990 році на Майдані в Києві відбувається студентська Революція на граніті. Зі здобуттям Україною незалежності в 1991 році Київ стає столицею сучасної республіки Україна. Після Помаранчевої  революції (Майдану) в 2004 році та Революції гідності (Євромайдану) в 2013-2014 роках Київ став всесвітньо відомим. У 2005 та в 2017 роках у місті проведено конкурси «Євробачення». В 2012 році – чемпіонат Європи з футболу «Євро 2012». У травні 2018 року – відбувся фінал Ліги Чемпіонів з футболу.

Сьогодні Київ розвивається дуже динамічно.

About Miadzel Pavlo